Bodrum Karakaya Köyü
Bodrum Karakaya Köyü

Gümüşlük, Bodrum’un bohem hem de en popüler yerlerinden biri. Genelde Gümüşlük’e sakin ve huzurlu bir tatili tercih edenler ya da denize nazır güzel bir akşam yemeği yemek isteyenler gider. Bunlar çok da güzel sebeplerdir ama Gümüşlük’e gitmek için bir başka sebebiniz daha olduğunu söylesek? Bodrum Karakaya Köyü, Bodrum’un ve haliyle de Gümüşlük’ün en eski köylerinden biri. 800 yıllık bir geçmişe sahip ve eşsiz bir manzarası var. Yalnızca 35 hane bulunuyor ve özellikle kış aylarında sessizliğin sesini dinleyebiliyorsunuz. Bodrum Karakaya Köyü nerede, nasıl gidilir kısaca anlatalım. Belki bu seneki Bodrum planlarınıza sizler de dahil edersiniz.

Sitenin En Çok Okunan İçerikleri:

📌 Bodrum Gezi Rehberi 2020

📌 Bodrum Orak Adası Tekne Turu

📌 Bodrum Korsan Tekne Turu

Gümüşlük Karakaya Köyü Hakkında Bilgi

800 yıllık bir geçmişse sahip olan Gümüşlük Karakaya Köyü, zamanında Gümüşlük civarına gelen korsanlardan korunmak için yerel halk tarafından yapılmış. Hal böyle olunca köyü bulmak da çok kolay olmuyor. Peksimet Dağının eteklerine kurulmuş bu köy gizlenmiş izlenimi veriyor ki gerçekten de öyle. 450 rakımlı Peksimet Dağının eteklerinde bulunan onlarca taş ev aşağıdan bakınca şahane bir ambiyans sunuyor sizlere. İçine girdiğinizde ise taş evlere, sokaklara aşık oluyorsunuz resmen.

Gümüşlük Karakaya Köyü
foto: https://www.flickr.com/photos/naturallynivea/

Bodrum Karakaya Köyüne uzaktan baktığınızda terk edilmiş bir köy izlenimi alabilirsiniz. Ama zamanında Avrupa’dan özellikle Almanya ve Fransa’dan gelen turistler ve gurbetçiler tarafından mesken edinilmiş. Evleri de kendileri onarmış ve yaşam alanı açmışlar kendilerine burada. 80’li yıllarda Bodrum Karakaya köyü henüz sit alanı olmadan önce onarıma da inşaata da izin varmış. Ama sonra Gümüşlük Karakaya Köyü sit alanı ilan edilince haliyle bu restorasyon çalışmaları durmuş. Belediye şu an sadace yıkık durumdaki evleri onarıyor.

Belediye restorasyon izni vermeyince de kışın buralarda pek kimse olmazmış. E böyle olunca da bölge gelişmemiş ve turistik bir imaj kazanamamış. Yine de alternatif gezilecek yer bakan tatilciler hem yaz aylarında hem de kış aylarında burayı yeniden keşfe çıkıyorlar.

Gümüşlüke geldiğinizde Eski Karakaya Köyü tabelasını takip edip aracınızı uygun bir yere park edin ve köy sokaklarında yürümeye başlayın. Hem eski Bodrum mimarisini görün hem de Gümüşlük’ün harika manzarasının tadını çıkarın. Sokaklarda kaybolun, sessizliği dinleyin. Bodrum Karakaya Köyü gerçekten Gümüşlük’te uğranılması gereken yerlerden biri.

 

Bodrum Karakaya Köyü Nerededir?

Bodrum Karakaya Köyü ile Gümüşlük’ün merkezi yaklaşık 3 kilometre. Gümüşlük sırtlarında bulunan Peksimet Dağı eteklerinde kurulu olan bu köy belli bir noktadan sonra yalnızca yürüyerek gidilebiliyor. Akşam üzeri giderseniz harika bir gün batımı manzarasına şahit olabilirsiniz.

Gümüşlük Karakaya Köyüne Nasıl Gidilir?

Gümüşlük Karakaya Köyüne gitmek için tabii ki öncelikle Gümüşlük Mahallesine gitmeniz gerekiyor. Bodrum merkez ile Gümüşlük arası 22 kilometre ve yol yaklaşık yarım saat sürüyor. Kendi aracınız ile gidiyorsanız aracınızı Gümüşlük içlerine girmeden uygun bir yerde park edip kalan yolu yürüyebilirsiniz.

Bodrum Karakaya
foto: https://www.flickr.com/photos/cliffbradbury/

Minibüs ile de Gümüşlük’e Bodrum’un merkezinden ulaşım mümkün. Bodrum Otogarından kalkan Gümüşlük araçlarına binebilirsiniz ve şoföre Karakaya Köyüne gideceğiz derseniz sizi uygun bir yerde indirecektir. İndikten sonra artık yürümeye başlayacaksınız. Yalnız yol biraz yokuşlu haliyle bu yüzden uygun bir ayakkabı giymenizi ve yanınıza su almanızı öneririz.

Gümüşlük’e gelmişken dönüşte güzel bir kafeye oturmamak olmaz. Biraz dinlenmek ve Gümüşlük’ün tadını çıkarmanız için aşağıya favori Gümüşlük mekanlarımızdan bazılarının linkini bıraktık. Mutlaka göz atın pişman olmayacaksınız. 🙂

Limon Gümüşlük

Gümüşlük Kırmızı Kafe

Gümüşlük Kafe Kauçuk

Yorumlar

Bir cevap yazın