Bodrum Gezilecek Yerler

Bodrum sanki Tanrı tarafından özene bezene yaratılmış bir dünya nimeti. Koyları, plajları, köklü tarihi, doğal alanları… say say bitmez. Her yıl binlerce hatta milyonlarca yerli ve yabancı tatilcilerin akınına uğrar, Eylül ayından sonra kabuğuna çekilir. Ama sanmayın ki Bodrum’da sadece yazın yapılacak şeyler var. Bodrum Sonbahar’da da kışın da İlkbahar’da inanın çok güzel. Hatta Bodrum’da öyle mekanlar var ki yazın kapatıp kışın açıyorlar. 🙂 Kısacası Bodrum gezilecek yerler de Bodrum’da yazın da kışın da yapılacak şeyler bitmez. Bizler de Bodrum’da gezilecek yerler nereler, Bodrum’da neler yapılır sizlere anlatalım, Bodrum’un en kapsamlı gezi rehberini oluşturalım dedik. O zaman buyrun Bodrum’un en detaylı gezi rehberine.

Bodrum Gezilecek Yerler

Bodrum gezilecek yerler arasında neler yok ki? Tarihi yerler, müzeler, harika koylar, mükemmel restaurantlar, birbirinden güzel aktiviteler… Bodrum’da yapılacak, görülecek her şeyi başlıklar altında listeledik ve sizlere rehber olmasını amaçladık. Hiç vakit kaybetmeden başlayalım o halde. 🏃

Bodrum Tarihi Yerleri ve Bodrum Müzeleri

Bodrum Kalesi 🏰

Bodrum’da gezilecek yerler dendi mi akla ilk gelen yer burası. Kuşkusuz Bodrum Kalesi, Bodrum’un en önemli simgesi. Bodrum kartpostallarının vazgeçilmez görseli, tatil fotoğraflarının olmazsa olmazı. 1522 yılında St. Jean Şövalyelerinin savunma amacıyla kurduğu kale aradan 500 yıl geçmesine rağmen dimdik ayakta. Birkaç yıldır restorasyon çalışması ile iyileştirilmeye çalışan kalenin 3 tarafı denizlerle çevrili ve en güzel Bodrum manzaralarına ev sahipliği yapıyor. Hem kalenin içini gezip bilgiler edinebilir hem de harika fotoğraflar çekilebilirsiniz.

Bodrum Halikarnas Mozolesi

Antik dünyanın 7 harikasından biri kabul edilen Halikarnas Mozolesi, zamanının en görkemli yapılarından biri iken maalesef tarihe ve depremlere yenik düşmüş. Günümüzde eski görkemli hallerinden pek bir şey kalmasa da hala görülmeye değer birçok ayrıntı var. Bodrum gezilecek yerler arasında mutlaka olmalı bu önemli yapı. Günümüzde açık hava müzesi olarak kullanılan Halikarnas Mozolesi’nin önemli parçalarından bazıları da Londra’da bulunan British Museum’da sergileniyor.

Bodrum Halikarnas Mozolesi
Bodrum Gezilecek Yerler – foto: bilgihanem.com

Bodrum Antik Tiyatro

Roma döneminin önemli toplanma ve eğlence alanlarından olan tiyatrolar Anadolu’nun dört bir yanına dağılmış durumda. Ama en eskisi Bodrum’da. Milattan önce 4. yüzyılda inşa edilen tiyatro günümüzde konser alanı olarak kullanılıyor ve Bodrum’un en güzel, en önemli etkinlikleri burada sahne alıyor. Tarihi bir doku içinde eğlenmek isteyenler Bodrum Antik Tiyatro konserlerini kaçırmasın deriz. Aşağıdaki siteden antik tiyatro etkinliklerini takip edebilirsiniz.

Bodrum Yel Değirmenleri

Bize kalırsa Bodrum yel değirmenleri, Bodrum’ın kıymeti en az bilinen ama en güzel simgelerinden biri. Yalıkavak ile Gümbet arasında bulunan hakim tepelere konumlandırılmış bu yel değirmenleri yaklaşık 300 yıl önce yapılmış ve 40-50 yıl öncesine kadar da aktif olarak kullanılıyormuş.

Bodrum yel değirmenleri hakim tepeler üzerinde bulunduğu için çoğu harika manzaralara sahip ve sizlere güzel fotoğraf kareleri sunuyor. Bodrum Yel Değirmenleri nerede, nasıl gidilir gibi tüm bilgileri bulmak için daha önce Bodrum Yel Değirmenleri hakkında detaylı bir yazı yazmıştık. Sizleri oraya alalım isterseniz. 🙂

Myndos Kapısı

Bodrum tarihi gezilecek yerler arasında bir başka önemli yere geldik. Milattan önce 360 yılında inşa edildiği düşünülen Myndos Kapısı, Bodrum’un(Halikarnas) giriş kapılarından biriydi. Kapı önüne kazılan hendekler yüzünden Büyük İskender Myndos Kapısını geçememiş ve şehir büyük bir direniş göstermiştir. Bu yüzden Myndos Kapısı hem tarihi hem de mimari olarak önemli bir yere sahip Bodrum için. Kesinlikle Bodrum’da görülmesi gereken yerler arasında.

Pedasa Antik Kenti

Yine bir başka antik kent Bodrum’daki. Bodrum merkeze 4 kilometre uzaklıkta bulunan Pedasa Antik Kenti, yaklaşık 3500 yıllık bir tarihe sahip. E bu kadar köklü bir kentin tarihin acımasızlığına dayanması maalesef pek mümkün olmuyor ve Pedasa Antik Kentinde de görülecek pek bir şey kalmamış durumda. Ama arkeoloji ya da tarih ile ilgili kişilerin elbette ki ilgisini çekebilir. Bu arada kentte kazı çalışmaları hala devam ediyor. Pedasa Antik Kenti hakkında daha fazla bilgi almak ve Leleg yolunu keşfetmek için aşağıya bıraktığımız yazıya mutlaka göz atın:

Pedasa Antik Kenti ve Leleg Yolu

Bodrum Osmanlı Tersanesi

1768-1774 yılları arasında yapılan Osmanlı-Rus Savaşı’nın bir parçası olan Çeşme Deniz Muharebesinde Çeşme Tersanesi, Ruslar tarafından yakılır ve ortada tek bir tane gemimiz dahi kalmaz. Bunun üzerine savaştan sonra Osmanlı Devleti, bu savaşın yaralarını sarmak adına Bodrum’a bir tersane kurar. İşte Bodrum Osmanlı Tersanesi burasıdır ve dönemin önemli tersanelerinden biridir. Yılın her günü açık olan tersane, kesinlikle Bodrum’da gezilecek yerler arasında olmalı. Giriş de ücretsiz bu arada.

Bodrum Deniz Müzesi ⛵

Bodrum, şu anki turizm kenti halini almadan önce önemli bir deniz kentiydi. Hatta ana geçim kaynağı balıkçılık ve süngercilik idi. Bodrum Deniz Müzesi de Bodrum’un geçmişinden günümüze ışık tutuyor ve gemi maketlerinden, deniz kabuklarına, deniz kabuklarından süngerlere kadar binlerce parçayı, onlarca koleksiyonu içeriyor.

Hele ki böyle şeylere meraklı iseniz tüm gün sıkılmadan gezebilirsiniz. İlginiz yoksa dahi dikkatinizi çekecek, yeni bilgiler edinmenizi sağlayacak koleksiyonlar olduğuna eminiz. Bodrum’da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor burası da bize göre.

Bodrum Gezilecek Yerler
Bodrum Deniz Müzesi

Bodrum Zeki Müren Müzesi 🎼

Bodrum gezilecek yerler arasında Zeki Müren Müzesine biraz torpil geçeceğiz. Çünkü Zeki Müren sevgisinden midir yoksa müzenin güzelliğinden midir bilinmez. Ama Bodrum’da bize kalırsa ziyaret edilmeden geçilemeyecek yerler arasında ilk sırada. Bu tabii ki bizim subjektif görüşümüz. Ama Zeki Müren Müzesi gerçekten “Sanat Güneş”imizin hayatında güzel kesitler sunuyor, yeni yeni bilgiler veriyor. Bodrum Zeki Müren Müzesi hakkında yazdığımız ayrıntılı yazı için linke tıklayabilirsiniz.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Sualtı Arkeoloji müzesi, kendi alanında dünyanın en önemli müzelerinden biri kabul ediliyor. Çünkü içinde çok nadide eserler ve çok önemli koleksiyonlar bulunuyor. Mesela dünyanın en eski batık gemisi burada sergileniyor (1205).

Amfora koleksiyonu ise müzenin en önemli koleksiyonudur. Kesinlikle Bodrum’da gezilecek yerler arasında ilk sıralarda bulunması gereken bir müze.

 

Amfora, gövdesinden daha ince olan boyun kısmının altında dibe doğru daralarak sonlanan iki kulplu, antik dönemlere özgü bir çeşit Yunan çömleğidir.

Yahya Kemal’in Sicilya Kızları şiirinde geçen “sebû” (testi) kelimesi amfora demektir aslında.

“Sicilya kızları üryan omuzlarında sebû;
Alınlarında da çepçevre gülden efserler,
Yayar bu mahfile asabı gevşeten bir bu
Ve gözleriyle derinden bakar gülümserler
Sicilya kızları üryan omuzlarında sebû.”

Bodrum’da Günlük Aktiviteler

Bodrum, gelen tatilcilere hem eğlenceli hem de adrenalin dolu birçok alternatif sunuyor. Birbirinden güzel koyları ve plajları görebileceğiniz tekne turlarından tutun da Bodrum’un gizli kalmış doğasının tadını çıkarabileceğiniz safari turlarına kadar birçok günlük aktivite mevcut. Bodrum’da ne yapılır sorusunu bu başlık altında ele alacağız. 🙂

Her Şey Dahil Tekne Turu – Orak Adası Tekne Turu – Korsan Tekne Turu

Bodrum’un en popüler aktiviteleri elbette ki tekne turları. Çünkü yalnızca tekne ile gidilebilen onlarca güzel koy var Bodrum ve çevresinde. Hal böyle olunca tatilciler de bu güzelim koylarda yüzmek, denizin ve güneşin tadını çıkarmak istiyor. Aşağıya Bodrum’daki en popüler 3 tekne turunun linkini bıraktık. Üzerlerine tıklayarak turlar hakkında detaylı bilgi alabilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Bodrum Korsan Tekne Turu

3 katlı devasa Korsan teknesi ile Bodrum'u keşfet!

Bodrum Orak Adası Tekne Turu

Bodrum'un en güzel adası olan Orak Adasına gidin!

Bodrum Tekne Turu

Bodrum Tekne Turu 2020 Güncel Fiyatları ve Detayları İçin Tıklayın!

Bodrum Tekne Kiralama

Bodrum’da özel tekne kiralama diyince herkes bir “ooo çok pahalıdır şimdi o” tepkisi veriyor. Ama işin aslı öyle değil. Evet çok pahalı alternatifler olmakla birlikte gayet her bütçeye uygun alternatifler de var. Mesela 6 ya da 8 kişilik bir arkadaş, aile grubu olduğunuzu varsayalım. E böyle olunca otomatik olarak kişi başı düşen fiyat azalıyor ve tekne tamamen size kalıyor. Hatta bazen günlük tekne turuna katılmaktan dahi daha ucuza gelebiliyor. Bodrum tekne kiralama fiyatları ortalama 1500 lira ile 3000 lira arasında olduğunu söyleyelim. Tabii bu teknenin kapasitesine ve türüne göre değişebiliyor da. Bodrum tekne kiralama fiyatları ve detayları hakkında bilgi almak isterseniz aşağıdaki telefon numarasını arayabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz:

📞 0553 064 14 50

Bodrum Scuba Diving – ATV Safari – Jeep Safari

Biraz daha doğa içinde, biraz daha adrenalin dolu bir şeyler arıyorsanız Bodrum’da harika seçenekleriniz var. Scuba diving, atv safari, jeep safari bunlardan sadece birkaçı. Bodrum dalış konusunda dünyaca ünlü dalış noktalarına sahip. Bu yüzden tecrübeniz olsun olmasın Bodrum’da tüplü dalış yapmanızı tavsiye ederiz. Ya da ormanlık alanda atv deneyim yaşayıp harika fotoğraflara sahip olabilirsiniz. Biraz daha uzun bir aktivite bakıyorsanız ise su savaşları ile dolu jeep safari harika bir seçenek olarak öne çıkıyor. Bodrum’da gezilecek yerlerin önemli bir kısmını bu turlar ile görebilirsiniz. Yine aşağıya bu aktivitelerin linklerini bıraktık. Tıklayarak detayları öğrenebilir ve yerinizi ayırtabilirsiniz.

 

Bodrum Atv Safari

Bodrum Atv Safari detayları ve fiyatları için linke tıklayın.

Scuba Diving Bodrum - Bodrum Dalış Turu

Sualtı dünyası keşfedilmeyi bekliyor.

Bodrum Jeep Safari - Off Road

Bodrum Jeep Safari ile dolu dolu bir gün sizleri bekliyor.

Bodrum’da Rüzgar Sörfü 🏄

Bodrum’da yapabileceğiniz bir diğer eğlenceli aktivite ise rüzgar sörfü. Bodrum’da hatırı sayılır derecede windsurf okulları var. İster deneme dersi alın isterseniz de bu alanda profesyonelleşmek isteyen biri olun. Bodrum rüzgar sörfü okulları size her türden deneyimi sunuyor. Daha önce Bodrum rüzgar sörfü hakkında detaylı bir yazı yazmıştık. Linke tıklayarak hem detayları hem de fiyatları görebilirsiniz.

Bodrum Plajları ve Koyları – Bodrum’da Denize Girilecek En Güzel Yerler

Bodrum öyle bir yer ki burada sayısız plaj var. Hatta koca Karadeniz’de bulunan plaj sayısından bile fazla koya, fazla plaja sahip. 2020 yılı itibari ile Bodrum’da 67 mavi bayraklı plaj bulunuyor. Bunların bir kısmı merkezde bulunurken bir kısmı da Bodrum’un çeşitli beldelerinde bulunuyor.

Merkez kısmında bulunanlar nispeten yaz aylarında daha kalabalık oluyor tabii ki. Ama fazla kişi tarafından bilinmeyen bakir koylar da yok değil. Biz buraya nispeten daha az bilinen koy ve plajların küçük bir listesini bırakalım. Bu plajlar hakkında daha sonra detaylı bir blog yazısı yazacağız. Orada konumdan tutun da nerede kalınır, neler yapılır gibi tüm başlıkları yazacağız. Şimdilik sadece isimleri ile idare edin. 🙂 

Detaylı yazı geldi. Buyrun, En Güzel Bodrum Plajları

1- Gerenkuyu Sahili

2- Kargıcak Koyu

3- Mazı Köyü Plajları

4- Akyarlar

5- Karaincir

6- Peksimet Plajı

7- Adabükü

8- Deve Plajı

Bodrum Yeme İçme Rehberi 🍽️

Bodrum gezilecek yerler listesine yeme-içme rehberi eklememek olmaz. Yeme içme konusunda Bodrum biraz tavan yapmış durumda. Her yaz gazete ve televizyonları süsleyen “Bodrum’da 1 lahmacun, 1 ayran 70 lira” haberlerine alıştık artık. Evet, Bodrum’da oldukça pahalı mekanlar var ama cep yakmayan, hem de güzel ambiyans sunan mekanlar da yok değil. Bizler de favori mekanlarımızı sizler için listeledik. Hem ne yenir ne içilir onları anlattık hem de 2 kişi için ortalama fiyat verdik. Size fazlasıyla yol göstereceğini düşünüyoruz.

Bodrum Balık Restoranları 🍤

E Bodrum’un birbirinden güzel koyları olunca bu koyları manzara edinen harika restoranları da oluyor. Denize nazır harika bir akşam yemeği yiyip sevdiklerinizle eğlenebilirsiniz. Merkezde bulunan balık restoranlarından tutun da Gümüşlük’te, Yalıkavak’ta bulunan en popüler Bodrum Balık Restaurantlarından kendi favorilerimizi yazdık. Bodrum’da bulunan en güzel balık restaurantlarını görmek ve tüm detayları edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bodrum Cafeleri ☕

Bodrum’un birbirinden şık, birbirinden tarz cafeleri de var. Girince saatlerce vakit geçirmek, bütün gün oturup soluklanmak istiyorsunuz. Bizim favorilerimiz arasında merkezde bulunan Penguen Cafe, Bitez’de bulunan Petek Cafe ve Yalıkavak’ta bulunan Angels Coffe var. Ama siz yine de Bodrum’daki en güzel kafelerin hepsini görün. Tüm listeyi aşağıya bıraktık, oradan bakabilirsiniz.

Bodrum Barları 🍻

Bodrum gece hayatının kalbi elbette ki gece kulüplerinde ve barlarda atıyor. Bodrum gece hayatına diğer başlıkta ayrıntılı değineceğiz fakat Bodrum barlarından da kısaca bahsedip favori mekanlarımızdan bahsedelim önce azıcık.

İlk favorimiz merkezde bulunan Moonlight Bar. Denizin dibinde, ayaklarınız kuma değerken biranızı yudumlayabileceğiniz, yudumlarken de hem denizi hem de görkemli Bodrum Kalesini izleyebileceğiniz harika bir mekan.

Bitez’de bulunan Temple Bar da sıcak ve samimi ortamı ile kalbimizi fethetmişti doğrusu. Bitez tarafında konaklıyorsanız kesinlikle bir akşam uğrayın deriz. Turgutreis’te de hem yemekleri hem de manzarası şahane başka bir mekan var: Barcelona Tapas & Bar. İspanyol mutfağından harika lezzetler servis ediyorlar masanıza. Yanına da sangria ya da bir kadeh şarap alırsanız manzaranın tadına doyum olmaz.

Tabii ki Bodrum barları bu üçü ile sınırlı değil. Aşağıya en güzel Bodrum barları listesini bıraktık yine.

Bodrum Barları

Bodrum Gece Hayatı 💃🕺

Bodrum gezilecek yerler arasında barlar ve clublar olmazsa olmazlardan. Bodrum denilince akla elbette ki belli başlı şeyler gelir. Bunlardan ilki harika Bodrum plajları ve koyları, diğeri ise Bodrum gece hayatı. Havanın kararması ile Bodrum, gündüzden çok farklı bir hal alır ve mekanlar tıklım tıklım eğlenmek isteyen insanlar ile dolar. Bodrum merkezde de olsanız, Bodrum’un diğer beldelerinde de olsanız, her zevke göre bir gece kulübü bulacağınıza emin olabilirsiniz. Bodrum gece hayatının en güzel mekanlarını sıralayalım şimdi sizler için.

#1 Mandalin Bodrum – Bodrum Kalesinin hemen dibinde bulunan ve sizlere harika bir kale mazarası sunan Mandalin Sound Bodrum, ayrıca müzikleri ile sizleri mest edecek. Bodrum Barlar Sokağında bulunan Mandalin Sound, Bodrum gece kulüpleri listemizin ilk sıralarında. Adres, telefon, fiyat ortalaması gibi bilgiler için tıklayın.

#2 Gekko Cocktail & Whisky – Adında da anlaşılacağı üzere burası bir kokteyl bar ve harika kokteyller yapıyorlar. Tüm dünyadan farklı lezzetteki kokteyllere açık biri iseniz düşünmeden dalın içeri.

📞 0533 276 16 31

📍 Çarşı Mahallesi Dr Alimbey Caddesi 1025 sokak No:1/1

#3 Club Catamaran – Bodrum eğlence hayatının amiral gemisi. Denizin ortasında yıllardır harika bir gece hayatı sunuyor size. Son zamanlarda gidenler fiyatlardan ve hizmetten şikayet etseler de Bodrum gece kulüpleri listesinde olmazsa olmazlardan doğrusu.

📞 0 252 313 36 00

📍 Cumhuriyet Cad. No: 178, Bodrum

Bodrum Gezilecek Yerler - catamaran
foto: bodrumbilet.online

#4 Club Posh – Bodrum eğlence hayatının kalbi neresi diye sorarsanız, kesinlikle Gümbet deriz. Gümbet Barlar Sokağı dünyaca meşhur ve birbirinden güzel, eğlencenin biraz olsun hız kesmediği onlarca bar ve gece kulübü var burada. Club Posh ise Bodrum’un en büyük gece kulübü. Güzel müzikler dinlemek ve sınırsızca dans etmek istiyorsanız adresiniz belli. Diğer bilgiler için tıklayın..

#5 Buddha Beach Bar – Eğlenirken biraz daha sakinlik arayanlardansanız Gumsal Beach Bar tam size göre. Soft ve kaliteli müzik eşliğinde güzel bir yemek yiyebilir ve eğlencenin tadını sakince çıkarabilirsiniz. Telefon, adres ve diğer detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.

Biz buraya sadece 5 adet Bodrum eğlence mekanı aldık. Fakat Bodrum’da sayısız gece kulübü ve beach club bulunuyor. Tüm listeyi detaylı görmek ve mekanlar hakkında özel bilgi almak için aşağıya bıraktığımız linklere tıklayabilirsiniz. Unutmayın, Bodrum gezilecek yerler listesinde barlar ve gece kulüpleri yoksa o liste biraz eksiktir. 😉

Bodrum Gece Kulüpleri

Bodrum Beach Clubları

Bodrum Gezilecek Yerler – Bodrum Beldeleri

Gümbet

Bodrum gezilecek yerler konusunu biraz daha lokal olarak ele alalım şimdi de. Gidenler bilir. Gümbet, Bodrum’un en hareketli, en güzel tatil beldelerinden biri. Bodrum merkeze yaklaşık 4 kilometre uzaklıkta bulunması da Gümbet’i cazip hale getiren bir diğer unsur. Sığ ve temiz plajları, hareketli gece hayatı ile giden tatilcilere birçok güzellik vaat ediyor doğrusu. Tabii Gümbet’in daha çok genç ve yabancı turistler tarafından tercih edildiğini de belirtelim. Detaylı Gümbet Gezi Rehberi aşağıda.

🏖️ Bodrum Gümbet Gezilecek Yerler

Bitez

Bodrum’un bir diğer bir popüler tatil beldesi de Bitez. Bodrum merkezin batısında, merkeze yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Gümbet kadar hareketli değil. Bu yüzden biraz daha sakin bir tatil noktası diyebiliriz. Sahil şeridi Bodrum’un en uzunu ve harika plajlar var. Doğası da temiz ve göz alıcı. Her yerde mandalina ağaçları görmeniz mümkün. Bodrum gezilecek yerler, görülecek noktalar arasında başı çekiyor kesinlikle. Detaylı Bitez Gezi Rehberi aşağıda.

🏖️Bodrum Bitez Gezilecek Yerler

Ortakent Yahşi

Ortakent ve Yahşi isimli iki köyün birleşmesi ile belde haline gelen Ortakent Yahşi de deniz bakımından sizlere güzel şeyler vaat ediyor. Denizi nispeten daha sıcak, plajları nispeten daha kumlu. Bu sebeplerden dolayı tercih edilen bir tatil beldesi. Özellikle Bodrum’da yazlık almak isteyen kişiler tarafından da çok tercih ediliyor. Bodrum’da gezilecek yerler arasına Ortakent’i mutlaka ekleyin. Detaylı Ortakent Gezi Rehberi aşağıda.

🏖️ Bodrum Ortakent Gezilecek Yerler

Bodrum Gezilecek Yerler - Ortakent Yahşi
foto: bodrummytransfer.com

Akyarlar

Bize kalırsa Bodrum gezilecek yerler hatta Bodrum yaşanacak yerler arasında en güzel Akyarlar. Sebebi ise sessiz, sakin bir yer olması ve harika deniz manzarasına sahip olması. Akyarlar’ın tepelerinden Yunan Adaları görünüyor ve harika manzaralar sunuyor size. Bununla birlikte rüzgar sörfü için dünya standartlarında sörf okulları var. Kafa dinlemek isteyen tatilciler için bizim tavsiyelerimiz arasında ilk sırada geliyor.

Turgutreis

Adını büyük Osmanlı denizcisi Turgut Reis’ten alan Turgutreis, Bodrum’un en büyük ikinci beldesi (1.si Bodrum merkez). Turgutreis’te birçok mekan ve otel alternatifi mevcut. Açık deniz kıyısında bulunduğu için yazın en sıcak günlerinde dahi esen rüzgarlar sayesinde bunaltıcı olmuyor. Üstelik Turgutreis’in hemen karşısında bulunan Kos Adasına günübirlik tur yapmanız mümkün. Ama vize gerekiyor, aklınızda bulunsun. Detaylı Turgutreis Gezi Rehberi aşağıda.

🏖️Bodrum Turgutreis Gezilecek Yerler

Gümüşlük

Bodrum gezilecek yerler arasında en bohemi, en nevi şahsına münhasır yer Gümüşlük. Bodrum’a uğrayan çoğu tatilci en az bir kere de Gümüşlük’e uğrar. Myndos Antik Kenti üzerine kurulan Gümüşlük’te tarihi bir tur yapmanız da mümkün. Bununla birlikte korunmuş kent yapısı sizlere nostaljik bir hava yaşatıyor. Mutlaka gidilip deniz kenarında bir çay, kahve içilmeli. Detaylı Gümüşlük Gezi Rehberi aşağıda.

🏖️ Bodrum Gümüşlük Gezilecek Yerler

Yalıkavak

Bodrum gezilecek yerler arasında en lüks beldelerden biri kuşkusuz Yalıkavak. Lahmacun+ayranın 75 lira olduğu, her yaz manşetleri süsleyen elit bir belde Yalıkavak. Bundan 10-15 yıl öncesine kadar pek bilinmez iken ardı ardına açılan oteller ve mekanlar ile adından bir hayli söz ettiriyor bu günlerde. Özellikle daha elit kesime hitap ediyor. Çünkü ucuz bir yer olduğunu söylemek güç. Fakat ekonomik tatil alternatifleri de var elbette.

Yalıkavak Marina dünyaca meşhur ve burada bulunan mekanlar oldukça şık ve elegant. Yolunuz düşerse tavsiye ederiz. Detaylı Yalıkavak Gezi Rehberi aşağıda.

🏖️ Bodrum Yalıkavak Gezilecek Yerler

Gündoğan

Bodrum yarımadasının kuzeyinde, Bodrum merkeze yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan Gündoğan, Bodrum’un en eski yerleşim yerlerinden biri. Hatta Gündoğan tepelerinde kaya mezarları görmek de mümkün.

Hareketli, eğlenceli bir tatil arıyorsanız Gündoğan pek size göre değil. Sakin bir tatil arayan misafirler için çok daha uygun. Doğası ve havası da tek kelime ile harika.

Türkbükü

Yalıkavak gibi bir diğer lüks tatil beldesi de Türkbükü. Özellikle sahil şeridi boyunca birçok kaliteli otel ve kafe bulmak mümkün. Doğa yürüyüşü yapmak isteyen tatilciler için de güzel rotalar var. Vaktiniz ve isteğiniz varsa bir deneyin deriz. Detaylı Türkbükü Gezi Rehberi aşağıda.

🏖️ Bodrum Türkbükü Gezilecek Yerler

Torba

Bodrum’a yakınlığı ve yemyeşil doğası sayesinde oldukça popüler bir tatil beldesi haline gelen Torba, tatilcilere güzel bir atmosfer sunuyor. Çam ağaçları ile çevrili doğası, temiz havası, harika koyları ile kesinlikle görülmeye, gezilmeye değer. Üstelik Bodrum merkeze sadece 6 kilometre uzaklıkta olduğu için günübirlik olarak Bodrum’a da gidip gelebilirsiniz.

Bodrum Gezilecek Yerler – Bodrum Köyleri

Bodrum elbetteki ilk anda renkli gece hayatı, eğlenceli plajları ve hareketli caddeleri ile bilinse de Bodrum’un bir de bilinmeyen yüzü var. Doğanın içinde, gidenin hayran kaldığı, daha lokal bir yer arayanların adresi Bodrum köyleri. Bodrum’a gidiyorsanız Bodrum’da gezilecek yerler listesine kesinlikle belli başlı Bodrum köylerini de eklemelisiniz. Kalabalıktan uzak, sessiz ve serin bir ortam sizleri bekliyor.

#1 Dereköy – Bodrum-Gümüşlük yolu üzerinde bulunan Dereköy aslında 8 senedir bir mahalle statüsünde. Nüfusu 1000 kişiden oluşuyor. Bodrum’a uzaklığı 8, Gümüşlük’e ise 5 kilometre. Yani deniz kenarında bulunmayan bir köy. Bu yüzden diğer Bodrum köylerinden ayrılıyor. Köye son yıllarda birçok ünlü sanatçı da taşındı. Bu yüzden köyün havası biraz değişmiş ve hoş olmuş durumda. Burada bulunan birkaç kahvaltı mekanı ise köy kahvaltısı yapmak isteyenler için bulunmaz bir nimet.

#2 Mazıköy – Bodrum’a 1 saatlik uzaklıkta bulunan Mazıköy, Bodrum içinde bir cennet adeta. Herkesin adını bildiği ama uzak olduğu için kimsenin gitmediği bir yer. Köy içerisinde tam 8 koy bulunuyor ve hepsi birbirinden güzel. Bu yüzden bizim tavsiyemiz çadırınız, karavanınız var ise 2 gün sürecek bir kamp yapmanız. Çünkü Mazı’nın tadı en güzel öyle çıkar.

Mazıköy içinde bulunan koylar ise sırasıyla şu şekilde: Kisebükü, Şeytan Deresi, Akarca, Çakıllıyalı, İnceyalıi Hurma, Ilgın ve Sedef. Mazıköy konumu için tıklayın.

Mazıköyü hakkında detaylı bilgi almak ve Mazı Köyü Plajlarını görmek isterseniz bununla ilgili bir yazı yazmıştık. Linkini aşağıya bıraktık.

Mazı Köyü Bodrum

#3 Çökertme – Çökertme aslında Muğla’nın Milas ilçesine bağlı. Fakat biz yine de Bodrum’da gezilecek yerler listesine aldık. Çünkü Çökertme, Bodrum’a yaklaşık 1 saat uzaklıkta ve hemen Mazıköy’ün ilerisinde. Araç ile gidiş sıkıntı olduğu için çok fazla kişi tarafından bilinmiyor. Gerçi “Mandıra Filozofu” filmi burada çekilmişti. Ondan sonra popüleritesi oldukça arttı. Ama yine de araç ile değil deniz ile ulaşmak isteyen sayısı daha fazla. Bu sebeple konaklamalı gezi teknelerinin uğrak noktası. Koy ise tek kelime ile harika. Birkaç gün bile kalınır.

#4 Çiftlik Köy – Bodrum’un bir diğer güzel köylerinden biri de Çiftlik Köy. Özellikle Bodrum jeep safari turlarının uğrak noktası olması dolayısı ile popüler bir yer.

#5 Karakaya Köyü – Gümüşlük’ün en güzel noktalarından biri de Karakaya Köyü. 16. yüzyılda denizden gelecek tehlikelerden korunmak için yerel halk tarafından kurulmuş. Dağ sırtına kurulan bu köyün manzarası harika. Ama köyde bakkal, market namına hiçbir şey yok. Bu yüzden konaklamak için değil de sadece uğranılmak için daha uygun. Devamını oku…

#6 Sandima Köyü – Yalıkavak’ta bulunan Sandima Köyü 600 yıllık bir Türkmen Köyü ama 1960 yılından beri kaderine terkedilmiş durumda. Çünkü köy halkı Yalıkavak sahile göç etmiş. Bu yüzden köyde şu an yalnızca ressam bir karı-koca yaşıyor. Kalan binaların hepsi metruk vaziyette.

Bodrum’da Nerede Kalınır?

Bodrum’da konaklama alternatifleri de gece hayatı gibi, Bodrum restoranları gibi oldukça çeşitli. 5 yıldızlı lüks bir otelde de kalabilirsiniz, sakin bir pansiyonda da. Hatta doğa ile iç içe olmak isteyenler için muhteşem çadır kamp yerleri dahi var Bodrum’da. Bodrum’da en iyi konaklama alternatiflerini aşağıda listeleyelim hemen.

Bodrum’un Lüks Otelleri

#1 Titanic Deluxe Bodrum: Güvercinlik’te bulunan Titanic Delux Hotel, Bodrum’un en lüks otellerinden biri. 5 yıldızlı otel olarak hizmet veriyor ve kendine ait plajı bulunuyor. Güvercinlik de bu arada Bodrum’un en güzel noktalarından biri. Lüks tatil arayanlar için Titanic Deluxe Oteli önerebiliriz.

📧 deluebodrum@titanic.com.tr

#2 La Blanche Island Bodrum: Güvercinlik’te bulunan bir diğer lüks otel ise La Blanche Island Hotel. Gerek konumu gerekse de sunduğu olanaklar ile gerçekten şahane bir otel. Otelin kendine ait plajı, 7 adet restoranı, spa ve masaj merkezleri ile eğlence alanları bulunuyor.

📧 info@lablancheisland.com

#3 Voyage Torba: Bodrum’un Torba beldesinde bulunan Voyage Otel de Bodrum’da ziyaretçilerden yüksek puan alan bir diğer lüks otel. Denize sıfır konumda bulunan otelin manzarası da imkanları da şahane. Özellikle burada konaklayan tatilciler çalışanlardan memnuniyetlerini dile getirmişler.

📧 book@voyagehotel.com

#4 Labranda TMT Bodrum: Bodrum merkeze yalnızca 2 kilometre mesafede bulunan ve şahane bir deniz manzarasına sahip olan Labranda TMT otel, hem merkeze yakın olmak hem de sakin bir tatil geçirmek isteyenlerin adresi. Özellikle manzarası ve banyoları kullanıcılardan tam puan almış.

📧 info.tmtbodrum@labranda.com

Bodrum Pansiyonları

Bodrum lüks ve pahalı tatil ile özdeşleşse de işin aslı hiç de öyle değil. Çünkü Bodrum’da uygun fiyatlı, ekonomik pansiyonlar da bulmak pekala mümkün. Bodrum’un merkezinde ve diğer beldelerinde temiz, denize yakın onlarca pansiyon bulunuyor. En popüler olanların listesini yapalım hemen.

#1 Dinç Pansiyon – Bodrum’un merkezinde bulunan Dinç Pansiyon, denize sıfır konumda bulunuyor ve kendine ait özel plajı var. Pansiyon müşterileri için plajda şemsiye ve şezlong kullanımı da ücretsiz. Bodrum merkezde ekonomik ve temiz bir pansiyon arayanlar için ideal.

📞 (0252) 316 11 41

#2 Bodrum Merhaba Pansiyon – Yine Bodrum merkezde bulunan Merhaba Pansiyon, denize yaklaşık 150 metre ve hem deniz görüyor hem de Bodrum Kalesini… Oda fiyatına kahvaltı da dahil olan Merhaba Pansiyon’da 13 oda bulunuyor. Bu yüzden yoğun dönemde önceden rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederiz.

📞 0533 161 26 45

#3 Anka Pansiyon – Bodrum’un tarihi binalarından birinde hizmet veren Anka Pansiyon, mekanı hoş bir şekilde tasarlamış ve içeride otantik bir hava yaratılmış. Tasarım olarak 10 puan verdik. Özellikle işletmecileri de oldukça kibar. Bu bile tercih etmek için bir sebep olabilir.

📞 0534 226 51 57

#4 Derya Pansiyon – Gümbet merkezde gidebileceğiniz en ekonomik ve en iyi pansiyonlardan biri olan Derya Pansiyon, hem eğlence mekanlarına hem de denize yaklaşık 10 dakika yürüyüş mesafesinde. Terastan da güzel bir şehir manzarası sunuyor size.

📞 (0252) 319 67 08

#5 Ömer Butik Pansiyon – Ortakent-Yahşi bölgesinde bulunan Ömer Butik Pansiyon fiyat performans olarak o bölgede gidebileceğiniz en güzel pansiyonlardan. Denize yakın, sessiz sakin bir ortamda bulunuyor ve mandalina ağaçları ile çevrili bir pansiyon. Sessizlik arayanlar tercih edebilir.

📞 (0252) 348 33 23

Yerinizi ayırtmak için agoda.com sitesini kullanabilirsiniz. En ucuz fiyatı genelde karşınıza çıkartıyor.

Bodrum Çadır Kamp Yerleri ve Karavan Kampı Alanları

Daha doğanın içinde, ağaçlar ile çevrili bir yerler arıyorsanız ve kamp yapmayı seviyorsanız Bodrum’da onlarca çadır ve karavan kamp alanı bulunuyor. Hatta bazı kamp alanlarında yoga, pilates gibi çeşitli etkinlikler de düzenleniyor. Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak ve doğa ile iç içe birkaç gün hatta birkaç hafta geçirmek isteyenler mutlaka daha önce yazdığımız “Bodrum Çadır Kamp Yerleri” yazımıza göz atsın. Orada en güzel kamp alanlarını ayrıntılı olarak anlattık. Linkini de aşağıya bırakıyoruz.

Bodrum gezilecek yerler yazımız şimdilik bu kadar. Fakat bizler de yeni yerlere gidip yeni tecrübeler elde edince bu yazıyı elbette ki güncelleyeceğiz. Bodrum’da gezilecek yerler de Bodrum’da yapılacak şeyler de bitmez çünkü. Yazıyı buraya kadar okuduysanız tebrik ederiz. Çünkü hayli geniş bir Bodrum gezi rehberi oldu. 🙂 Şimdiden herkese iyi tatiller.