Bodrum Yel Değirmenleri
Bodrum Yel Değirmenleri

Bodrum’un simgelerinden biri olan (hatta sitemizin de logosu) yel değirmenleri eskiden ekonomik olarak Bodrum’a katkı sağlarken günümüzde canlı bir turizm noktası. Cervantes’in Don Kişot romanından fırlamış gibi Bodrum’a hakim tepeler üzerine kurulan bu yel değirmenleri şu anda elbetteki pek iyi durumda değil. Ama yine de sunduğu manzara ve otantik görüntü sayesinde harika fotoğrafların başrolü oluyor. Gelin sizlere Bodrum Yel Değirmenleri hakkında bilgi verelim, nerede, nasıl gidilir kısa kısa anlatalım.

Bodrum Zeki Müren Müzesini ziyaret etmediyseniz gitmeden önce bu yazımıza da mutlaka göz atın:

Bodrum Yel Değirmenleri Tarihi

Bilindiği üzere Bodrum, yılın her ayı ciddi derecede rüzgar alan bir bölge. Bu özelliğinden dolayı geçmişte insanlar Bodrum’a hakim tepelere yel değirmenleri kurarak buradaki rüzgardan faydalanma yoluna gitmişler. Bodrum’daki yel değirmenlerinin tam olarak kaç tarihinde inşa edildiği bilinmese de 18. yüzyıl içerisinde inşa edildiği biliniyor. 1970’li yıllara kadar da aktif olarak kullanılmış. 1970’ten sonra ise atıl halde kalmış ve Bodrum’un en güzel sembollerinden biri olmuş.

 

Bodrum Yel Değirmenleri Ne İşe Yarar?

Bodrum ve çevresinde bulunan taşlar ile bir silindir şeklinde inşa edilen Bodrum Yel Değirmenleri, üzerlerine bir pervane eklenmesi ile birlikte rüzgarın gücü sayesinde pervanenin dönmesi sağlanmış. Günümüzde bu sistem rüzgar güllerinde de kullanılıyor fakat modern yel değirmenlerinden elektrik elde ediliyor. Bodrum’un tarihi yel değirmenleri ise un ve buğday gibi ürünleri öğütmek için kullanılıyordu.

Rüzgarın bol olduğu günlerde 2 tondan daha fazla buğday ve un öğütülürmüş ve bu yel değirmenleri yılın 12 ayı çalışırlarmış. Daha sonraki yıllarda rüzgar gücü ile toprağın altından su çıkarılmak için de kullanılmış bu değirmenler.

Un ve buğday öğütüldüğü zamanlarda bu tahıllar eşeklere yüklenip Bodrum Limanına götürülür orada ekmek yapımı için kullanılırmış. Bu ekmekler de hem bölgedeki pazarlara hem de limana uğrayan gemilere satılırmış. Elde kalanların bir kısmı da Ege’nin karşı kıyısına ihraç edilirmiş.

Bodrum Yel Değirmenleri Nerede?
foto: https://www.flickr.com/photos/robertmehlan/

Bodrum Yel Değirmenleri Nerede?

Bodrum Yel Değirmenlerine Nasıl Gidilir? – Bodrum Yel Değirmenleri Bodrum merkez ile Gümbet arasındaki tepede bulunuyor. Bodrum sahilden yürüyerek de Gümbet’ten yürüyerek de çıkılabilir. Gittiğinizde göreceğiniz manzara gerçekten eşsiz. Bununla birlikte Yalıkavak yakınlarında bulunan bir hakim tepe üzerinde de yel değirmenleri bulunuyor. Bunlar da ziyarete açık. Yel değirmenlerinin konumlarını görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Gümbet Yel Değirmenleri Giriş Ücreti

Gümbet Yel Değirmenleri için herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor. Ancak yel değirmenlerinin harap halini görünce keşke koruma altına alınsa da giriş ücreti versek diye iç geçiriyorsunuz. Hem bakımsız hem de üzerlerine bilinçsiz kişiler tarafından çeşitli yazılar yazılmış. Neyse ki manzara güzel de teselli ediyor.

Bodrum’un gezilecek en güzel yerlerinden biri olan yel değirmenleri hakkında yazdığımız yazımız bu kadar. Sizlerin de eklemek istediği bir şey varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz. Ayrıca Bodrum gezilecek yerler nereler diye merak ediyorsanız Bodrum’un en kapsamlı rehberini oluşturduk. Yukarıdaki mavi renkli linke tıklayabilirsiniz.

Yorumlar

19 Mart 2020
[…] 📌 Bodrum Yel Değirmenleri […]

Bir cevap yazın