Bodrum Zeki Müren Müzesi 🎙️
Bodrum Zeki Müren Müzesi

Kuşkusuz Zeki Müren, ülkemizin yetiştirdiği en önemli sanatçılardan, en önemli değerlerden biri. Bodrum Zeki Müren müzesi ise sanatçının yaklaşık 16 yılını geçirdiği eve günümüzde verilen isim. Kültür Bakanlığı ve belediyenin ortak çalışası neticesinde Zeki Müren’in Bodrum’daki eve bir müzeye dönüştürüldü ve halkın kullanımına açıldı. Bodrum’un da en çok ziyaret edilen yerleri arasında geliyor Bodrum Zeki Müren Müzesi. Bizler de Zeki Müren’in Bodrum’daki evine nasıl gidilir, Zeki Müren Müzesi giriş ücreti ne kadardır, içeride neler bulabilirsiniz gibi soru başlıklarını cevaplayalım dedik sizler için. Fakat onun öncesinde Sanat Güneşimizin hayatından kısa kısa bilgiler verelim istiyoruz.

Zeki Müren Kimdir? 🎙️

 • Zeki Müren 6 Aralık 1931 yılında Bursa’nın Hisar semtinde dünyaya gelmiştir ve aslen Üsküplüdür. Ailesi Üsküp’ten Bursa’ya göç etmiştir.
 • Müziğe olan ilgisi daha ilkokul yıllarıdan itibaren öğretmenleri tarafından anlaşılmış ve çeşitli gösterilerde rol verilmiştir.
 • Liseyi okumak için İstanbul’a gitmiştir ve okulu 1. olarak bitirmiştir. Ardından bugün Mimar Sinan Üniversitesi olarak bilinen İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisine kabul almıştır.
 • Bursa ve İstanbul’da dönemin önemli musiki sanatçılarından eğitim almıştır ve üniversite yıllarında TRT’nin düzenlediği solist sınavını birincilikle tamamlamıştır. Bu sınavdan sonra musiki hayatına artık yavaş yavaş adım atmıştır ve ardından plak da çıkararak hem İstanbul’da hem de Anadolu’da geniş kitlelere ulaşmıştır.
 • Meşhur Maksim Gazinosunda 11 yıl aralıksız olarak sahne almaya Başlayan Zeki Müren, Londra Royal Albert Hall’da da konser vermiş ve burada konser veren ilk Türk olmuştur.
 • Kariyeri boyunca 600’den fazla plak dolduran ve 300’den fazla beste yapan Zeki Müren’e 1991 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verilmiştir.
 • Sadece müzik alanında değil oynadığı sinema filmleri ile de büyük yankı uyandırmıştır ve filmler ciddi ticari başarılar elde etmiştir.
 • Üniversitede aldığı desen tasarımı dersleri sayesinde sahne kıyafetlerinin çoğunu kendisi tasarlamıştır ve adından çok söz ettiren kostümler ile sahneye çıkmıştır.
 • 1996 yılında TRT İzmir Televizyonunda kendisi için gerçekleştirilen tören esnasında kalp krizi geçirmiş ve hayata veda etmiştir. Vefatından sonra servetinin tamamını Türk Eğitim Vakfına ve Mehmetçik Vakfına bağışlamıştır.

İşte Sanat Güneşimiz Zeki Müren’in hayatından kısa kısa kesitler bunlar. Hem sanatçı kişiliği hem de özel hayatı ile adından çok söz ettiren ve geniş kitlelere ulaşan Zeki Müren birçok insan tarafından çok sevildi, çok sayıldı. Yaşı Zeki Müren’e yetmeyenler çok şey kaçırdı diyebiliriz bile.

Bodrum Zeki Müren Evi
foto: flickr.com/photos/nkbg/

Zeki Müren Müzesi

Zeki Müren Sanat Müzesi, Zeki Müren Sanat Evi olarak da biliniyor. Zeki Müren 1980-1996 yılları arasında Bodrum’da denize bakan bu bu evde hayatını geçirmiştir ve birçok parça bestelemiştir. 2000 yılında restore edilen ev müze haline getirilmiştir ve halkın ziyaretine de açılmıştır.

Müze 2 kattan oluşmaktadır. Zeki Müren genelde alt katında günlerini geçirdiği için Zeki Müren Sanat Müzesi buna uygun olarak kullanıma açılmıştır ve evin üst katı, sanatçının özel eşyalarının sergilendiği bölüm olarak hizmet vermektedir.

 

Zeki Müren Müzesinde Neler Görünebilir?

Öncelikle Zeki Müren’i tanıyın ya da tanımayın hiç fark etmiyor. Sanatçının kişisel eşyalarını, notlarını, kıyafetlerini görünce etkilenmemeniz mümkün değil. Özellikle sahne kostümleri olabildiğince şatafatlı ve cesur. Duvarlardaki fotoğraflar ise olabildiğine samimi. Bunun dışında Bodrum Zeki Müren Müzesinde şunları da göreceksiniz:

 • Zeki Müren’in sahne kostümleri
 • Kendi yaptığı tablolar
 • Sanatçının aldığı birçok ödül
 • Çeşitli plaklar
 • Sanatçının kullandığı takılar, küpeler, kolyeler
 • Sahne fotoğrafları ile arkadaşları ile olan fotoğrafları
 • Hayranlarından gelen çeşitli mektuplar

Bunların yanı sıra Zeki Müren’in uzun yıllar kullandığı 1976 model Buick marka arabası da yine Zeki Müren Sanat Evi’nin bahçesinde sergileniyor.

Zeki Müren Sanat Müzesi
foto: flickr.com/photos/nkbg/

Bodrum Zeki Müren Müzesi Nerede?

Bodrum’un merkezinde bulunan müze, Bodrum Kalesine yaklaşık 1 kilometre mesafede bulunuyor. Bodrum yolcu limanının ise hemen arkasında yer alıyor. Aşağıya adresi ve haritayı bırakıyoruz.

📍 Kumbahçe, Zeki Müren Cd. No:11, 48400 Bodrum/Muğla

Bodrum Zeki Müren Sanat Müzesi Ziyaret Saatleri

Yaz Dönemi

1 Nisan – 1 Ekim

Açılış Saati: 08:30

Kapanış Saati: 19:00

Kış Dönemi

1 Ekim – 1 Nisan

Açılış Saati: 08:30

Kapanış Saati: 17:30

Pazartesi günleri kapalı.

Bodrum Zeki Müren Müzesi Giriş Ücretleri

Bodrum Zeki Müren Müzesi giriş ücreti 10 lira. Ancak Bodrum Zeki Müren Evi, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olduğu için müze kartınız var ise giriş ücretsiz. Müze kartın yetişkinler için fiyatı 70 lira, akademik öğretim üyeleri ve 18 yaşından büyük öğrenciler için 30 lira. Müze kart ile Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı tüm müze ve ören yerlerine 1 sene boyunca ücretsiz olarak girebiliyorsunuz.

Evet, Bodrum’un gezilecek yerlerinden biri olan Zeki Müren Müzesi hakkındaki bilgiler bu şekilde. Sizler de giderseniz şaşıracağınız ve hayran kalacağınız birçok şey olacağını düşünüyoruz.

Yorumlar

Bir cevap yazın