Bodrum Yalıkavak Gezilecek Yerler
Bodrum Yalıkavak Gezilecek Yerler

Bundan 8-9 sene önce küçük bir köy izlenimi veren Bodrum Yalıkavak son yıllarda hızlı bir popülariteye kavuştu. Hem büyükçe bir marina inşa edildi hem de büyüklü küçüklü bir çok otel bir çok işletme açıldı. E hal böyle olunca Yalıkavak, Bodrum’un en çok tercih edilen tatil beldelerinden biri haline geldi. Sadece yazın değil kış aylarında da hava güzel ise sokakları, mekanları dolu görmeniz mümkün. Gelin sizlere Yalıkavak’ın geçmişini, bugünkü halini anlatalım ve Bodrum Yalıkavak Gezilecek Yerler hakkında bilgiler verelim. Nerede yemek yenir, nereler kesinlikle görülmelidir, konaklamak isterseniz neresi daha iyidir hepsine tek tek bakalım.

Sitemizin En Çok Okunan İçerikleri:

📌 Bodrum Orak Adası Tekne Turu

📌 Bodrum’da Gezilecek Yerler

📌 Bodrum Tekne Turu Tavsiyesi

Bodrum Yalıkavak Gezilecek Yerler

Bodrum Yalıkavak gezilecek yerler bahsini açmadan önce bilmeyenler için Yalıkavak nerededir, Yalıkavak’a nasıl gidilir haritalı olarak onu anlatalım.

Yalıkavak Nerede?

Yalıkavak, Bodrum merkeze yaklaşık 18 kilometre uzaklıkta ve Bodrum’un Kuzeybatı ucunda bulunuyor. 2012 yılına kadar Bodrum’un köylerinden birisi iken bu tarihten sonra çıkan yasa ile Bodrum’un mahallelerinden biri olmuştur.

Yalıkavak’a Nasıl Gidilir?

Bodrum merkezden Yalıkavak’a gitmek istiyorsanız Bodrum Otogarından her 20 dakikada, yarım saatte kalkan minibüslere binebilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 25-30 dakika sürüyor ve minibüs ücreti kişi başı 7 lira.

Bodrum-Milas Havalimanından Yalıkavak’a ulaşmak istiyorsanız da önce yine MUTTAŞ ile Bodrum Otogara gelmeniz gerekiyor. Maalesef havalimanından Yalıkavak’a direkt ulaşım yok. Muttaş fiyatı ise kişi başı 17.5 lira.

Bodrum merkezden taksi ile Yalıkavak’a ulaşmak isterseniz ücreti yaklaşık 70 lira. Bodrum popüler bir tatil beldesi olduğu için toplu taşıma ücretlerinin pek de ucuz olduğunu söyleyemeyeceğiz. Eğer uzun süre Bodrum’da kalacaksanız ve gezmek istiyorsanız araç kiralamak da mantıklı bir alternatif olabilir.

Bodrum Yalıkavak Gezilecek Yerler
foto: flickr.com/photos/82528913@N00/

Bodrum Yalıkavak Gezilecek Yerler

#1 Yalıkavak Sandima Köyü

Sandima Köyü bize kalırsa Bodrum Yalıkavak’ta gezilecek yerlerden ilki. Bu köyün değişik bir hikayesi var. Aslında Sandima Köyü 600 yıllık bir Türkmen Köyü. Zamanında korsanlardan korunmak için Yalıkavak içlerinde, tepenin birine kurulmuş. Ancak 1960’lı yıllarda köy halkı köyü terk etmiş ve sahile doğru inmişler. 1960’lara kadar geçimini hayvancılık ve tarım ile sağlayan köy halkı, sahile göç ile birlikte geçimini turizmden kazanmaya başlamış. Şu an köyde yalnızca 3-4 kişi yaşıyor. Bunlardan biri köyün çobanı diğer ikisi de ressam bir çift olan Nurten Erkoca ve İsmail Erkoca.

Köydeki evlerin hemen hepsi harap halde. Bu çift bu evlerden birini onararak içinde oturmaya başlamışlar ve sanat galerisi haline getirmişler. Köyde elektrik olmadığını da belirtelim bu arada. Her bakımdan değişik bir köy. Kesinlikle gidilip biraz vakit geçirinilmeli bize kalırsa.

#2 Yel Değirmenleri

Yalıkavak’ın hatta Bodrum’un simgelerinden biri yel değirmenleri. Yalıkavak’tan Gümbet’e kadar uzanan hakim tepelere kurulan bu yel değirmenleri zamanında çeşitli tahılları öğütmek için kullanılırmış. Günümüzde pek iyi durumda olmasada hala kentin simgelerinden biri. Devamını oku…

Bodrum Yalıkavak Gezilecek Yerler
foto: flickr.com/photos/visitturkey/

#3 Panormus Kaya Mezarları

Ülkemiz kaya mezarları sayısı olarak ciddi bir miktara sahip. Özellikle Amasya’da ve Dalyan’da bulunan kaya mezarlar oldukça popüler ve ilgi çekici. Ancak Yalıkavak’ta bulunan Panormus Kaya Mezarları da Bodrum Yalıkavak Gezilecek Yerler arasında ilk sıralarda. Yolunuz bu taraflara düştü mü muhakkak gitmelisiniz. Panormus Kaya Mezarları ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

#4 Yalıkavak Palmarina

Yalıkavak Marina ya da diğer adıyla Yalıkavak Palmarina da Bodrum Yalıkavak gezilecek yerler arasında. 2018-2019 yılında dünyanın en iyi süper yat marinası olarak seçilen Yalıkavak Marina’da sadece yatlar bulunmuyor elbette. 106 farklı markaya ev sahipliği yapan marinada birçok restoran, cafe ve tesis bulunuyor. Kesinlikle uğranılıp vakit geçirilmelik bir yer. Hem harika deniz manzarası hem de konforlu bir alanı var. Güzel bir akşam yemeği yenebilir ya da arkadaşlarla bir kahve içilebilir.

Bodrum Yalıkavak Plajları – Yalıkavak’ta Nerede Denize Girilir?

Yalıkavak konumu gereği pek denize girmek için uygun bir yer değil aslında. Yılın her mevsimi ciddi rüzgar alıyor ve deniz oldukça dalgalı oluyor. Buna rağmen yine de kalabalık olan halk plajları ve özel beachleri var. Hatta Bodrum’un en ünlü, en pahalı birkaç beaach clubı bile burada.

Yalıkavak’ta nerede denize girilir, en güzel plajları nerededir yazalım hemen.

#1 Yalıkavak Küdür Plajı

Yalıkvak’ın en güzel plajı bizce Küdür Plajı. Çam ağaçları ile çevrili uzunca bir sahili var. Ücretsiz olarak şezlong ve şemsiye bulunuyor. Bununla birlikte duş ve tuvalet imkanı da var. Herhangi bi tesis yok ama çevre lokantalardan yemek ihtiyacınızı da giderebilirsiniz. Yukarıda anlattığımız Panarmus Kaya Mezarları da Küdür Plajının yukarısında bulunuyor. Orayı da ziyaret edebilirsiniz gelmişken. Plajın konumu için tıklayın.

#2 Yalıkavak Halk Plajı

Bodrum’un önemli rüzgar sörfü merkezlerinden biri de burada. Sebebi ise bu bölgenin ciddi rüzgar alması. Bu yüzden deniz genelde dalgalı ama oldukça da temiz ve berrak onu da belirtelim. Rüzgar ve dalga ile bir sorununuz yoksa denizin berraklığına bakıyorsanız tercih edilebilir. Plaj üstelik mavi bayraklı.

#3 Granada Beach Club

Küdür Halk Plajının sağ tarafında bulunan Granada Beach Club, Yalıkavak bölgesinin önemli mekanlarından biri. Giriş ücreti yanlış hatırlamıyorsam 200 lira idi. Ama hafta sonları, bayramlarda falan fiyat değişebiliyor o yüzden net bir fiyat vermeyeyim, sizi yanıltmayayım. İçeride menü zengin ama fiyatlar biraz yüksek. Fakat nezih bir ortam arıyorsanız tavsiye ederiz.

#4 Xuma Beach Club

Yine Yalıkavak’ın en popüler mekanlarından biri. Ünlü ünsüz birçok kişinin müdavimi olduğu yer. Özellikle öğleden sonra yaptıkları dj partileri efsane oluyormuş diyorlar. Gitmedik gidenlerin yalancısıyız.

📌 En İyi Bodrum Beach Clubları

Yalıkavak gezilecek yerler
foto: flickr.com/photos/mccymru/

Yalıkavak’ta Ne Yenilir Ne İçilir?

Bodrum Yalıkavak gezilecek yerler tamam biraz da yeme-içme rehberine göz atalım. Yalıkavak’ın daha önceden zeytin yetiştiriciliği için önemli olduğunu söylemiştik. Bu yüzden zeytinyağlılar konusunda üstüne rakip tanımaz. E denizcilik, balıkçılık da popüler burada. Deniz ürünleri de denenmeden olmaz. Tabii bir de Bodrum’un meşhur otları. Ot kavurması, kabak çiçeği dolması bu bölgenin popüler lezzetleri.

Sahilde balık yerken yanına meze olarak bu sebzelerden, otlardan da söyleyebilirsiniz. Bir de Yalıkava’ta oldukça meşhur bir kahvaltıcı var. Havva Ana. İstanbul’dan İzmir’de sırf kahvaltı yapmak için geliyor insanlar. Yalıkavak restoranlarının da kahvaltıcılarının da linkini aşağıya bırakıyoruz. Ayrıntılı bilgiye oradan ulaşabilirsiniz.

📌 Yalıkavak Balık Restoranları

📌 Yalıkavak Kahvaltı Mekanları

📌 Havva Ana Kahvaltı Evi

Yalıkavak Gece Hayatı

Yalıkavak gece hayatı konusunda bir Gümbet, bir Bodrum merkez değil. Genelde daha sakin mekanlar var ve gümbür gümbür müzik çalmıyor. Eğlencenin kalbi genelde Yalıkavak Marina. Bununla birlikte sahilde bulunan barlar da yoğun olarak tercih edilen mekanlardan. Sevdiğimiz 3 mekanın linkini aşağıya bıraktık. Detaylara oradan bakabilirsiniz.

🍻 Buluntu Reggae Dub

🍸 Yalıkavak Mojitos Bar

🍷 Yalıkavak Rahat Bar

Yalıkavak’ta Nerede Kalınır?

Bodrum Yalıkavak gezilecek yerler konusunu anlattık şimdi de nerede kalınır onu anlatalım. Yalıkavak’ta ultra lüx 5 yıldızlı oteller de var pansiyonlar da. Yani her bütçeye uygun bir konaklama alternatifi var. Bu da Yalıkavak’ı daha cazip hale getiren bir husus. Günlüğü 150 liraya kalabileceğiniz otel de var 2000 liraya kalabileceğiniz de. Konaklayanlar arasında iyi puan almış ve iyi özelliklere sahip oteller arasında Yalıkavak Marina Otel, Sandima 37, Saraya gibi oteller bulunuyor. Ama Trivago’nun sayfasından tüm otellere bakabilir ve kullanıcı yorumlarını okuyabilirsiniz. Biz şimdi ne kadar tavsiye verirsek verelim hepsini denemediğimiz için mantıklı olmayacak. Onlarca kişinin yorumlarına bakıp karar vermek çok daha doğru olur.

🏪 Trivago

Evet, Bodrum Yalıkavak Gezilecek Yerler yazısı bu kadar. Sizlerin de eklemek istediğiniz bir şey varsa seve seve ekleyebiliriz. Yorum kısmında düşüncelerinizi belirtmeniz yeterli. Şimdilik hoşça kalın.

Yorumlar

Bir cevap yazın