Mazı Köyü Bodrum
Mazı Köyü Bodrum

Bodrum’un çok bilinmeyen aslında son yıllarda biraz da bilinir hale gelen bir köyü var: Mazıköy. Bodrum’a yaklaşık 45 dakika uzaklıkta bulunan Mazı Köyünde harika konaklama imkanları, bakir 8 adet koy ve sessiz, sakin bir ortam var. Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak istiyorsanız ya da alternatif bir tatil yapmak istiyorsanız Mazı Köyü Bodrum tam size göre. Biz de geçen yıl Mazı Köyünde birkaç günlük güzel bir tatil geçirdik ve deneyimlerimizi birinci elden direkt size anlatalım istedik. Buyurun başlayalım.

Bodrum’da Mazı Köyü haricinde gezilecek onlarca yer var elbette. Hepsini görmek isterseniz aşağıya linkini bıraktık. Mutlaka bakın.

📌 Bodrum Gezilecek Yerler

Mazı Köyü Hakkında Bilgi

Bu kısımda biraz ansikopedik çok da derinliği olmayan birkaç bilgi vereceğiz. Bu kısmı okumak istemeyenler direkt diğer başlıklara geçebilir. 🙂

Mazı Köyündeki ilk yerleşim izleri milattan önce 400’lü yıllara kadar gidiyor. Karya uygarlığının bir yerleşim yeri olarak görülen Mazı Köyü sonrasında da Roma ve Osmanlı himayesi altına girmiş. Mazı Köyü Bodrum, iklim olarak da Bodrum merkeze kıyasla daha güzel bir havaya sahiptir. Kışın bile sıcak geçen günleri az değildir. Hatta kışın yolunuz düşerse denize giren insanları dahi görmeniz mümkün. 🏊

Mazı Köyü Bodrum’da en önemli geçim kaynağı yıllardır zeytinciliktir. Ama tabii ki son yıllarda popülaritesinin artması ile turizm de iyi bir gelir kalemi olmuştur. Özellikle köy halkı kendi imkanları ile butik oteller açıp turizmin de gelişmesine katkı sağlamışlar. Bununla birlikte Mazı koyları özel teknelerin uğrak noktalarından biri. Bu da bölgeye ciddi turizm getirisi sağlamakta.

 

Mazı Köyü Nerededir?

Mazı Kötü Bodrum’un yaklaşık 45 kilometre Doğusunda bulunuyor. Araç ile gitmesi yaklaşık 45 dakika sürüyor ve bir diğer popüler tatil destinasyonu olan Çökertme Köyü ile komşu sayılır. Mazı Köyüne giderseniz vaktiniz varsa Çökertme’ye de uğramanızı tavsiye ederiz.

Mazı Köyüne Nasıl Gidilir?

Özel Araç İle Ulaşım: Mazı Köyüne şahsi aracınız ya da taksi ile 45-50 dakikada ulaşabilirsiniz. Önce Güvercinlik tarafına gidip oradan dağ yollarına saparak Mazı Köyü Bodrum istikametine ulaşabilirsiniz.

Mazı Köyü Bodrum

Yaz ve kış aylarında sefer saatleri değişiklik gösterse de her gün Mazı Köyü – Bodrum arasında minibüs seferleri var.

1 Haziran – 15 Ekim arası sefer saatleri şu şekilde:

Mazı Köyünden Bodrum’dan
06:30 10:00
07:30 12:30
08:15 15:00
12:30 17:30
15:00 19:00
19:00 21:00

16 Ekim – 31 Mayıs arası sefer saatleri ise şu şekilde:

Mazı Köyünden Bodrum’dan
06:30 10:00
07:30 12:30
08:15 15:00
12:30 17:30
15:00 19:00

Mazı Köyü Bodrum: Mazı Koyları 🏖️

Mazı Köyünde birbirinden güzel 8 koy bulunuyor. Hepsini 1 günde gezmek zor. Ama birkaç günlük bir tatilde hepsini görüp sakin bir tatil yapabilirsiniz. Bu arada Sedef Koyu ile Akarca Koyu arasında yürüyüş yolu da var. Trekking yapmak istiyorsanız sizlere harika manzaralar sunuyormuş. Biz yapmadık ama köy halkı oldukça övdü. Bir dahaki sefere deneyeceğiz kesinlikle.

#1 Kisebükü Koyu

Mazı Köyü Bodrum rotamıza ilk olarak Kisebükü Koyundan başlıyoruz. En güzel koy da burası sanırız. Diğerlerine kıyasla bu bize daha bir hoş geldi. Özellikle sonbahar aylarında çok daha güzelmiş. Gittiğinizde yaz olsa da bunu hemen anlıyorsunuz zaten. Tepede harika bir manzara var, deniz masmavi ve tertermiz. Özel teknelerin de en sık geldiği koylardan biri zaten burası. Birkaç tarihi eser kalıntısı da bulunuyor ve ortama tarihi bir hava da katıyor. Fazla anlatmaya gerek yok, tek kelime ile harika bir yer.

Mazı Köyü Bodrum Kisebükü
foto: https://www.flickr.com/photos/visitturkey/

#2 Şeytan Deresi

Kisebükü Koyundan hemen sonra gelen koy da Şeytan Deresi. Bir Kisebükü kadar güzel değil ama kesinlikle biraz vakit ayırılmalı. Yine harika manzaralar bekliyor sizleri burada.

#3 Akarca Koyu

Akarca Koyu da Şeytan Deresinden sonra gelen koy. Yerleşim ya da herhangi bir tesis bulunmuyor. Bu yüzden isteseniz de konaklayamayacağınız bir yer. Ama geçerken uğranabilir elbette.

#4 Çakıllıyalı Koyu

Çakıllı Yalı, Taşlı Yalı olarak da biliniyor ve Mazı Köyünün en bilindik koylarından biri. Hatta işletmelerin bulunduğu birkaç koydan biri. Burada bulunan Çiçek Restoran oldukça popüler. Güzel bir manzara eşliğinde güzel bir yemek yiyebilirsiniz. Denizi ise adından da anlaşılacağı üzere çakıllı. 🙂

#5 İnceyalı

Yine Mazı Köyünün en popüler koylarından biri. İnceyalı’da restoran, cafe ve konaklama imkanı bulunuyor. Bu yüzden eğer birkaç günlüğüne geliyorsanız burada konaklamanızı tavsiye ederiz. Çünkü denizi de oldukça güzel. Bütün gün plajda yayılıp kafa dinlemelik bir yer. Pas geçmeyin deriz.

Mazıköy Bodrum
foto: https://www.flickr.com/photos/visitturkey/

#6 Hurma Koyu

Yaz aylarında özellikle hafta sonları geliyorsanız kalabalık bir güruh ile karşılaşmanız olası. Çünkü Hurma Koyu, Mazı Köyü Bodrum bölgesinde bulunan en popüler yer. En çok tesis de burada bulunuyor. Restoranında tutun da oteline kadar hepsi var. Yine konaklama düşünüyorsanız burası ideal olabilir. Bahar aylarında geliyorsanız çok daha ideal hatta mükemmel olur bize kalırsa.

Hurma Koyunun en popüler restoranları şunlar:

  • Kale Restaurant
  • Mazı Restaurant
  • Kayabaşı Restoran

#7 Ilgın Koyu

Ilgın Koyu, Mazı Köyünün en güzel koylarından biri kuşkusuz. Sezonun en yoğun olduğu dönemlerde dahi kalabalık olmuyor ve oldukça ıssız. Masanızı sandalyenizi atın sahile bütün gün manzaranın tadını çıkarın. ⛱️

#8 Sedef Koyu

Sedef Koyuna da ulaşım diğer Mazı Koyları kadar zor. Yürüyerek oldukça kolay aşınabilen yollar araçlar için pek uygun değil. Bu bir yandan kötü bir yandan da iyi. Araç ile ulaşım zor olduğu için pek kişi gelmiyor dolayısıyla. Sedef Koyu da kafa dinleyebileceğiniz sakin koylardan biri. Tesis de bulunmuyor.

Evet Mazı Köyü Bodrum yazımız bu kadar. Yolunuz Mazı Koylarına düşerse mutlaka birkaç gün kalmaya çalışın. Uygun yerlerde kamp da yapabilirsiniz ama genelde bu bölgenin rüzgarlı olduğunu da söyleyelim.

Kamp demişken… Bodrum’da kamp yapılacak yerler yazımızı okumuş muydunuz? Mutlaka bir göz atın deriz.

Şimdiden herkese iyi tatiller.

Yorumlar

Bir cevap yazın