Bodrum Turgutreis Gezilecek Yerler
Bodrum Turgutreis Gezilecek Yerler

Bodrum’un Batı tarafında bulunan Turgutreis aynı zamanda Bodrum merkezden sonra da yarımadanın en büyük tatil beldesi. Bir şehir havası veren bölge Bodrum’da gün batımının en güzel izlendiği yer olarak da biliniyor. Böyle bir ana şahit olduysanız daha önce bize hak vereceksiniz. Çünkü sadece güneşin batışını izlemek için bile Turgutreis’e gidilebilir. Ama tabii ki Turgutreis’i görmek için tek sebep bu değil. Bodrum Turgutreis gezilecek yerler arasında birbirinden güzel noktalar var. Gelin hepsini anlatalım size, Bodrum Turgutreis hakkında rehber niteleğinde bir yaz yazalım.

Blogumuzun En Çok Okunan Yazıları:

📌 Bodrum Türkbükü Gezilecek Yerler

📌 Bodrum Yalıkavak Gezilecek Yerler

📌 Bodrum Gezilecek Yerler

Bodrum Turgutreis Gezilecek Yerler

Çok eski bir tarihe sahip olan Turgutreis, bu sayede sizlere gezilecek tarihi yerler de sunuyor, modern yapılar da. Özellikle Turgutreis Heykeli, Turgutreis Marina ve Turgutreis Plajları en çok tercih edilen gezilecek yerler arasında.

#1 Turgutreis D Marina

Turgutreis denince gezilecek görülecek yerler arasında ilk olarak marina gelir. Burası büyük bir kompleks ve marina olmasının yanı sıra birçok restaurant ve mağaza da bulunuyor. Alışveriş yapmak için de gidebilirsiniz, birkaç kadeh bir şey içip deniz manzarasının tadını da çıkarabilirsiniz.

#2 Turgutreis Heykeli

1972 yılına kadar şimdi Turgutreis dediğimiz yere Kara Toprak deniliyordu. Daha sonra Bodrumlu Osmanlı amirali olan Turgut Reis anısına bölgeye Turgutreis ismi verildi. Bir de heykel dikildi. Bu heykel de görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

#3 Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi

Bodrum Turgutreis gezilecek yerler arasında kuşkusuz Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi de önde geliyor. Deniz tatilinizi biraz da kültürel bir hale getirmek isterseniz kesinlikle gitmelisiniz. İçerisinde onlarca sergi bulunuyor ve dönem dönem söyleşi, panel, atölye çalışmaları düzenleniyor. Aşağıya resmi sitelerinin linkini bıraktık.

📌 Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi

#4 Turgutreis Plajları

Bize göre Turgutreis’in birbirinden güzel 2 tane plajı var. Biri Turgutreis Halk Plajı diğeri ise meşhur Kadıkale Plajı. Turgutreis Halk Plajı özellikle gün batımının en güzel izlendiği yerlerden biri. Bu yüzden kişisel tavsiyemiz öğleden sonra yüzmek için bu plaja gitmeniz ve güneşi batırıp dönmeniz. Gün batımını kaçırırsanız kesinlikle üzülürsünüz. 🙂

Kadıkale Plajı ise sadece Turgutreis’in değil, Bodrum’un da en meşhur plajlarından biri. Turgutreis merkezine 4 kilometre mesafede bulunan plaja yürüyebilirsiniz de. Etraf mis gibi narenciye kokuyor zaten. Fazla sıcak olmayan havalarda bu fikir düşünülebilir. Plajın yakınlarında tarihi çeşmeler de var. Onları da görebilirsiniz üstelik.

Bodrum Turgutreis Gezilecek Yerler

#5 Turgutreis Pazarı

Yolunuz Cumartesi günü Turgutreis’e düşerse kesinlikle pazara da uğrayın. Yerel halk burada kendi ürettiği ürünleri satıyor, leziz yemekler yapıyor. Hem lokal bir ortam var hem de leziz mi leziz organik tatlar.

Bir de Turgutreis’ten Yunanistan Kos Adasına yazın her gün feribot seferleri var. Vize sorununuz yoksa günübirlik ya da birkaç gün kalmalı bir Kos turu hiç de fena olmaz. Yunan esintisini sonuna kadar hissedebileceğiniz bir ada. Kos Adası olmaz diyorsanız aşağıya birkaç tur bıraktık. Muhakkak inceleyin.

En Popüler Bodrum Turları:

⛵️ Bodrum Tekne Turu 2020

🛥 Orak Adası Tekne Turları

💀 Korsan Tekne Turu

Bodrum Turgutreis Gezilecek Yerler
Kos Adası, Yunanistan

Turgutreis Yeme İçme Rehberi

Turgutreis, Bodrum’un en ekonomik yerlerinden biri aslında. Tabii oldukça pahalı mekanlar da var. Pahalı mekanlar daha çok marina kısmında bulunurken ekonomik olanlar iç kısımda ve sahil tarafında. Özellikle sahil tarafında bulunan restaurantlar hem denize sıfır hem de cep yakmayan cinsten. Birkaç tanesi kendi rakını kendin getir kampanyası bile yapmış durumda. 30 liraya da balık ve salata satılıyor. Gerçekten şahane 🙂

Aşağıya Turgutreis’te bulunan 3 favori mekanımızı linkledik. Ayrıntılara oradan bakabilirsiniz.

🐟 Turgutreis Balık Restaurant

🍤 Turgutreis Kadir Fish Restaurant

☕️ Turgutreis Boom Cafe

Turgutreis’e Ulaşım – Turgutreis’e Nasıl Gidilir?

Bodrum Turgutreis gezilecek yerler nedir, Turgutreis’te ne yapılır anlattık ama bir de Turgutreis’e ulaşım konusunu anlatalım tabii ki. Bodrum merkezden Turgutreis’e ulaşım oldukça kolay. Otogarda’dan sıklıkla minibüs kalkıyor ve yol yaklaşık yarım saat sürüyor. Taksi de bir diğer alternatifiniz olabilir. Bodrum Taksi ücreti yaklaşık 75-80 lira civarı tutuyor.

Tabii bir de Bodrum-Milas Havalimanından Turgutreis’e ulaşım konusu var. Taksi ile gidecekseniz ücret yaklaşık 100-120 lira arası tutuyor. Bununla birlikte araç da kiralayabilirsiniz havalimanından. Hele birkaç günden uzun ve gezmeli bir tatil planlıyorsanız araç olmazsa olmaz.

Evet, Bodrum Turgutreis gezilecek yerler yazısı bu kadar. Eklemek istediğiniz bir şeyler varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın