Bodrum Gümüşlük Gezilecek Yerler
Bodrum Gümüşlük Gezilecek Yerler

Gümüşlük, Bodrum’un Batısında bulunan, çok kalabalık olmayan ve daha çok sakin ve huzurlu bir tatil arayanların adresi. Bodrum’un bohem yanını görmek, tarihini keşfetmek, harika bir manzara eşliğinde leziz bir akşam yemeği yemek için en ideal yer. Hatta büyük şehirlerden bunalıp Bodrum’a yerleşenlerin de en popüler adreslerinden biri. Daha önce Bodrum’a geldiyseniz mutlaka Gümüşlük hakkında bir şeyler duymuşsunuzdur. Hatta Gümüşlük’ün namını duymak için gelmenize dahi gerek yok. Oldukça popüler olduğu bir gerçek. Harika restoranları ve atmosferi ile meşhur Gümüşlük’ü bir de bizden dinleyin diye Bodrum Gümüşlük Gezilecek Yerler yazısı kaleme alıp detaylı bir Gümüşlük gezi rehberi oluşturalım istedik. Gümüşlük nerededir, Gümüşlük’e nasıl gidilir, Gümüşlük’te nerede ne yenilir, ne içilir, hangi balık restoranları en güzelidir, nerede denize girilir hepsini anlatalım sizlere. Çoğu mekan şahsen bizim de deneyimlediğimiz yerler olduğu için şahsi görüşlerimizi samimi olarak yazacağız. Öyle internetten kopyala yapıştır bilgi yok. Beğendiğimizin hakkını vereceğiz, beğenmediğimizi de açık açık söyleyeceğiz. Hazırsanız Bodrum Gümüşlük gezilecek yerler yazısına başlayalım.

Bodrum Gümüşlük Gezilecek Yerler

Sit alanı olduğundan dolayı üzerine bir çivi çakmanın bile yasak olduğu bir yer Gümüşlük. Bu yüzden Bodrum geneli ile kıyaslarsak daha yeşil alan ve daha az gri beton göreceksiniz. Sırf bu bile Gümüşlük’e gitmek için bir sebep olsa da tek sebep bu değil elbette ki. Açıkçası biz Gümüşlük’ü sakinliği ve mekanlarının güzelliğinden dolayı seviyoruz. Çok büyük bir yer olmasa da yapılacak şeylerin çok olduğu bir yer burası. İlk olarak Gümüşlük’ün tarihi yerlerinden sonrasında ise nerede ne yenir gibisinden bilgileri verelim size.

#1 Myndos Antik Kenti ve Tavşan Adası

Gümüşlük sahil tarafına indiğiniz zaman hemen karşınızda küçük bir ada göreceksiniz. Adayı gördükten sonra adaya giden belli belirsiz bir yol var. “Acaba buradan yürüyerek adaya gidiliyor mu” diye sorabilirsiniz kendinize. Evet adaya tam olarak bu şekilde gidiliyor. Denizin üzerinde yürüyor hissi yaratan bu belli belirsiz yolu kullanarak adaya çıktığınızda ise sizi çeşitli Myndos tarihi kalıntıları karşılıyor. Çok bir şey bulunmasa da en son arkeolojik kazılar yapılıyordu ada üzerinde. Hala açıldı mı emin değiliz. Ama eğer açıldıysa güneşin batışına yakın buraya giderseniz harika bir gün batımı manzarasına da şahit olabilirsiniz.

#2 Karakaya Köyü

Gümüşlük’ün çok da bilinmeyen ama kesinlikle gidilmesi gereken yerlerinden biri burası. Zamanında korsanlardan korunmak için yapılan bu köyün hem manzarası hem de taş evleri şahane. Daha önce Gümüşlük Karakaya Köyü hakkında detaylı bir yazı kaleme almıştık. Aşağıya linkini bırakıyoruz oradan okuyabilirsiniz.

📌 Bodrum Karakaya Köyü

#3 Gümüşlük El Sanatları Çarşısı

Gümüşlük’e geldiğiniz zaman küçük bir çarşı ile karşılaşacaksınız. Bu çarşıya El Sanatları Çarşısı deniyor. Bodrum Gümüşlük gezilecek yerler arasında olmazsa olmazlardan biri zaten. Çeşitli seramikler, kabaktan yapılmış masa lambaları, aklınıza gelebilecek her türlü el yapımı hediyelik eşya var burada. Böyle şeylere ilginiz yoksa bile dikkatinizi kesinlikle çeker.

#4 Gümüşlük Eklisia Kilisesi

Bodrum Gümüşlük gezilecek yerler arasında bir de kilise bulunuyor. Eklisia Kilisesi 400 yıllık bir kilise. Büyük ve gösterişli değil aksine ufak ve sade. Ama kilisenin güzelliği biraz da buradan geliyor bize kalırsa. İçerisinde şu aralar çeşitli sanat gösterileri ve etkinlikler de yapılıyor.

Gümüşlük’te Nerede, Ne Yenir, Ne İçilir?

Evet, Gümüşlük’te gezilecek tarihi yerler konusunu bu şekilde kapattık. Ama Gümüşlük’e gelmişken harika deniz manzarası eşliğinde yemek yememek ya da en azından bir şeyler içmemek olmaz. Bu yüzden kısaca Gümüşlük’teki favori mekanlarımızdan bahsedelim kısaca.

Bodrum Gümüşlük Gezilecek Yerler

#1 Limon Gümüşlük: Burası Gümüşlük’ün en ünlü mekanlarından biri. Biz de zaten adını bu kadar çok sık duyduğumuz için gittik. Dedikleri kadar olan bir yer. Manzarası da yemekler de şahane. Daha önce detaylı olarak anlatmıştık. Aşağıya linkini bıraktık. Nasıl gidilir, ne yenir hepsi yazıyor.

🍷 Limon Gümüşlük

#2 Gümüşlük Teldolap: Burası da harika bir Gümüşlük manzarasına şahit olacağınız bir yer. Yine Gümüşlük’ün en popüler mekanlarından biri. Hatta manzara bakımından Limon Gümüşlük’ten bile iyi olduğunu söyleyebiliriz. Konum.

#3 Gümüşlük Melengeç Restaurant: Yukarıda saydığımız iki mekan da Gümüşlük’ün iç kısımlarında bulunuyor. Melengeç Restaurant ise sahilde. Ben denizi bir tepeden ve uzaktan seyretmek istemiyorum mümkünse deniz dibimde olsun diyorsanız adresiniz belli. Gümüşlük Melengeç Restaurant. Detayları için aşağıya alalım sizi.

🍤 Gümüşlük Melengeç Balık Restaurant

#4 Gümüşlük Kırmızı Cafe: Öyle yemek yeme işlerine girmek istemiyoruz, sadece bir şeyler içeceğiz, belki bir küçük tatlı da alırız diyorsanız o zaman Kırmızı Cafe’yi önerebiliriz. Gittik oldukça da memnun kaldık.

#5 Gümüşlük Çay Bahçesi: Deniz kenarında hem ekonomik hem de salaş bir yer düşünürseniz de tek adresiniz var: Gümüşlük Çay Bahçesi.

Evet, Gümüşlük’te bizim favori mekanlarımız buralar. Sizin de tavsiye ettiğiniz yerler var ise yorum kısmına yazabilirsiniz. İlk fırsatta orayı da deneriz.

Bodrum Gümüşlük Gezilecek Yerler

Gümüşlük Nerede, Gümüşlük’e Nasıl Gidilir?

Bodrum Gümüşlük gezilecek yerler nedir, Gümüşlük’te neler yapılır neler yenir anlattık ama bir de Gümüşlük’e ulaşım konusunu anlatalım tabii ki. Bodrum merkezden Gümüşlük’e ulaşım oldukça kolay. Otogarda’dan sıklıkla minibüs kalkıyor ve yol yaklaşık yarım saat sürüyor. Taksi de bir diğer alternatifiniz olabilir. Bodrum Taksi ücreti yaklaşık 60-70 lira civarı tutar.

Tabii bir de Bodrum-Milas Havalimanından Gümüşlük’e ulaşım konusu var. Havalimanından direkt oraya gitme ihtimaliniz az değil çünkü. Taksi ile gidecekseniz ücret yaklaşık 100-120 lira arası tutuyor. Bodrum’da “Yol gittikçe azalan taksimetre fiyatı” geçerli. Yani uzun yol gidecekseniz taksinin kilometre başına yazdığı ücret azalıyor. Detayları okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Diğer beldelere de kaç lira tutacağı da yazılı. Bununla birlikte araç da kiralayabilirsiniz havalimanından. Hele birkaç günden uzun ve gezmeli bir tatil planlıyorsanız araç olmazsa olmaz.

Evet, Bodrum Gümüşlük gezilecek yerler yazısı bu kadar. Eklemek istediğiniz bir şeyler varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın