Bodrum Bitez Gezilecek Yerler
Bodrum Bitez Gezilecek Yerler

Bitez, Bodrum’un yaklaşık 10 kilometre Batısında bulunan, harika plajları ve koyları ile nam salmış, mandalina ağaçları ile dolu harika bir tatil beldesi. Daha önce Bodrum’a geldiyseniz mutlaka Bitez’e uğramış ya da hakkında bir şeyler duymuşsunuzdur. Hatta Bitez hakkında bir şeyler duymuş olmak için Bitez’e gelmenize bile gerek yok çünkü türküsü var. 🙂 Bitez’de yalısına varmadan Halilim… İşte bu meşhur Bitez’i bir de bizden dinleyin diye Bodrum Bitez Gezilecek Yerler yazısı kaleme alıp detaylı bir Bitez gezi rehberi oluşturalım istedik. Bitez nerededir, nasıl gidilir, ne yenir, ne içilir, hangi eğlence mekanları en güzeldir, nerede denize girilir, Çökertme türküsünün hikayesi nedir hepsini anlatalım sizlere. Çoğu mekan ve plaj şahsen bizim de deneyimlediğimiz yerler olduğu için şahsi görüşlerimizi samimi olarak yazacağız. Bu arada bu yazıyı sadece gezilecek yerler olarak değil Bitez gezi rehberi olarak da düşünebilirsiniz. Çünkü nerede ne yenir, neler yapılır onları da anlatmaya çalıştık. Hazırsanız Bodrum Bitez gezilecek yerler yazısına başlayalım.

Bunları da okuyabilirsiniz:

📌 Bodrum Gezilecek Yerler

📌 Gümbet Gezilecek Yerler

Bodrum Bitez Gezilecek Yerler

Bitez’e eskiden “Ağaçlı” derler imiş, çünkü eskiden köy olan Bitez’de harika bir sürü mandalina ağacı varmış ve köylüle bu ağaçların altını dinlenecek mekanlar olarak bellemişler. Bitez, yani asıl yerleşim alanı olan Bitez, sahilden biraz içeride. Sahil kısmına Bitez Yalısı denirmiş. Yani köyün sahili anlamına geliyor. O meşhur türküde geçen Bitez Yalısı işte Bitez sahili. Türkünün hikayesi ise şöyle.

Birbirlerine yasak aşla bağlı olan iki genç Gülsüm ve Halil, Çökertme köyünden Aspat’a varmak için yola çıkarlar. Onlara yardım edeceğini düşündükleri arkadaşları aslında yemeklerine uyutucu bir bitki koyar ve iki sevgili gözlerini Bitez’de açar. Yasak aşkları ise onlarla birlikte Bitez topraklarına gömülür.

Kısaca Çökertme türküsünün hikayesi böyledir. Peki sizce Çökertme türküsünü en güzel kim söylüyor? Bizce Tolga Çandar. 🙂 Siz de yorum kısmında favorinizi yazabilirsiniz.

#1 Bitez’in Harika Plajları

Bitez’de Bodrum merkezde ya da diğer bölgelerdeki gibi tarihi yapıya rastlamak pek mümkün değil. Bitez daha çok sakinliği, doğası ve plajları ile bilinen bir yer. Bu sebeple de Bodrum Bitez’de gezilecek yerler listesinin birçoğunu doğal güzellikler oluşturuyor. Bodrum içerisinde de en uzun ve büyük koya Bitez sahip. Bu yüzden Bitez koyu içerisinde bulunan plajlar oldukça güzel. Burada hem belediyenin ücretsiz plajları hem de çeşitli beach clublar var. En meşhuru Sarnıç Beach Club bu arada. Oldukça da güzel bir yer ama çok da ucuz olduğunu söyleyemeyiz aklınızda bulunsun.

#2 Bitez’de Ne Yapsak, Ne Yapsak?

Eğer ilginiz var ise Bitez’de yapılacak ilk şey rüzgar sörfü bize kalırsa. Bitez, rüzgar sörfü bakımından dünyaca ünlü bir yer. Sadece Bodrum’dan ya da çevre illerden değil dünyanın her yerinden buraya rüzgar sörfü yapmak için geliyor insanlar. Çünkü Bitez bulunduğu konum itibari ile rüzgar sörfüne oldukça uygun bir yer. Daha önce Bodrum’da bulunan rüzgar sörfü okullarını, kurs ücretlerini falan ayrıntılı olarak yazdığımız bir yazımız vardı. Linkini aşağıya bıraktık, ilgilenenler onu okuyabilir.

📌 Bodrum Rüzgar Sörfü Okulları

Bitez’de yapılacak bir diğer şahane aktivite ise tekne turu kesinlikle. Çünkü Bitez ve çevresinde görülecek, yüzülecek şahane koylar var. Aspat, Bağla koyu bunlardan sadece ikisi. Gümbet Limanından kalkan tekne turlarına katılıp Bitez’i keşfedebilirsiniz. İlgilenenler için aşağıya onun da linkini bıraktık.

📌 Bodrum Gümbet Tekne Turu

#3 Bitez’de Nerede Ne Yenir, Ne İçilir?

Bitez, Gümbet kadar ya da Bodrum’un merkezi kadar büyük değil. Buna rağmen gidilecek çok hoş restoranlar ve kafeler var. Bir de Bodrum’un meşhur dondurmacısı olan Bitez dondurmacısı buradan çıktığı için kesinlikle Bitez’de dondurma yemenizi öneririz. Aşağıya favori 3 mekanımızı koyuyoruz.

Bodrum Bitez Köşem Balık Restaurant

Bitez Köşem Balık Restaurant

📞 (0252) 348 36 66
Bitez Dondurma

Bitez Dondurma

📞 (0252) 363 93 45
Bitez Cafe Petek Bodrum

Bitez Cafe Petek

📞 (0252) 363 81 89

#4 Bitez’e Nasıl Gidilir? Bitez Nerededir?

Bodrum Bitez gezilecek yerler yazımızın geldik son bölümüne. Bir de Bodrum merkezden Bitez’e ve havalimanından Bitez’e nasıl gidilir onu anlatalım ve Bodrum Bitez gezi rehberi faslını kapatalım hı ne dersiniz?

Bitez, Bodrum merkezine yaklaşık 8 km., Bodrum Milas Havaalimanına ise 42 km. Bodrum Milas Havalimanından HAVAŞ ile sırasıyla Güvercinlik, Torba yolu ve Bodrum Otogar’a (çift yönlü) otobüs seferleri var.

HAVAŞ ile Bodrum şehir merkezine yolculuk, trafiğe bağlı olarak yaklaşık 45 dakika sürüyor ve bilet ücreti 17,50 lira. Ayrıca Bodrum merkezinden Bitez’e dolmuş seferleri de var ve yaklaşık 15 dakika sürüyor bu yolculuk.

Bitez’e taksi ile ulaşım sağlamak da mümkün. Bodrum merkezinden Bitez’e taksi ücreti yaklaşık 30-35 lira, Bodrum Milas Havaalimanından Bitez’e taksi ücreti ise yaklaşık 100-120 lira. Yine de trafiğe ve tam olarak gideceğiniz konuma göre bu fiyatlarda küçük farklılıklar olabilir.

Evet, Bodrum Bitez Gezilecek Yerler yazısı bu kadar. Sizin de eklemek istediğiniz yerler, başlıklar var ise yorum kısmında belirtebilirsiniz. Şimdiden herkese iyi tatiller.

Yorumlar

Bir cevap yazın